wtorek, 19 lipca 2011

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

W związku z prowadzeniem licznych projektów inwestycyjnych przez Gdańsk niedługo zmianie ulegnie także rozkład komunikacji miejskiej, dlatego do dnia 16 sierpnia 2011 r. Rada Osiedla Jasień chciałaby przesłać do Zarządu Transportu Miejskiego uwagi i sugestie, które w miarę możliwości organizacyjno-finansowych będą uwzględniane i następnie sukcesywnie realizowane przez ZTM.
Ze względu na to, że Państwo, jako mieszkańcy Dzielnicy Jasień, najlepiej wiedzą jakie zmiany byłyby niezbędne i pomocne w codziennym dojeździe do pracy, szkoły itp., dlatego też chciałabym prosić, aby przesyłali Państwo sugestie i uwagi odnośnie rozkładu komunikacji miejskiej na adres mailowy: marzena.mielniczek-drezner[at]radajasien.eu, przy czym znak [at] proszę zastąpić znakiem @.

Każda propozycja zostanie dokładnie przeanalizowana!

Jednocześnie informuję, że bieżące informacje o utrudnieniach dostępne są na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego www.ztm.gda.pl i pod numerem telefonu 58 309 13 22.


 

PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

OBWIESZCZENIE
Prezydenta Miasta Gdańska
o wyłożeniu do publicznego wglądu
projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z
prognozą oddziaływania na środowisko

w dniach od 1 lipca 2011 r. do 29 lipca 2011 r. - http://www.brg.gda.pl/index1.htm
w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska,
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk w godz. od 9.00 do 15.00
Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z p.z.) oraz uchwał Rady Miasta Gdańska o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów wymienionych niżej, zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu następujących projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozami oddziaływania na środowisko:
  1. Śródmieście rejon ulic Jana z Kolna i Dyrekcyjnej
    (uchwała Nr XLV/1261/10 RMG z dnia 21 stycznia 2010 r. zmieniająca uchwałę Nr XV/363/2007 RMG z dnia 25 października 2007 r. o przystąpieniu do sporządzenia planu)
    obejmujący obszar ograniczony: od wschodu - ulicami Jana z Kolna i Wały Piastowskie; od południa - ulicą Kupiecką, od zachodu - ulicą Dyrekcyjną i terenami kolejowymi; od północy - wiaduktem kolejowym.
  2. Główne Miasto rejon kościoła św. Mikołaja
    (uchwała Nr LI/1444/10 RMG z dnia 26 sierpnia 2010 r. o przystąpieniu do sporządzenia planu)
    obejmujący obszar ograniczony: od wschodu - ulicą Lawendową; od południa - ulicą Świętojańską; od zachodu - ulicą Pańską; od północy - Placem Dominikańskim.
  3. Przymorze Małe rejon ulic Droszyńskiego i Śląskiej
    (uchwała Nr XXXV/983/09 RMG z dnia 23 kwietnia 2009 r. o przystąpieniu do sporządzenia planu)
    obejmujący obszar ograniczony ulicami Beniowskiego, Śląską i Droszyńskiego, zajmowany przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.
  4. Orunia Górna południe nad Doliną Potoku Oruńskiego
    (uchwała Nr LII/1477/10 RMG z dnia 30 września 2010 r. o przystąpieniu do sporządzenia planu)
    obejmujący obszar położony w południowej części Oruni Górnej na zapleczu zabudowy w rejonie ulicy Dywizji Wołyńskiej, nad zboczem Doliny Potoku Oruńskiego.
Projekty planów miejscowych (wraz z prognozami oddziaływania na środowisko w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu) są dostępne również w wersji elektronicznej na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska: www.brg.gda.pl
Dyskusje publiczne nad przyjętymi w projektach planów miejscowych rozwiązaniami odbędą się w następujących terminach:
Nazwa planu Dzień Godzina
Śródmieście rejon ulic Jana z Kolna i Dyrekcyjnej
19.07.2011 1700
Przymorze Małe rejon ulic Droszyńskiego i Śląskiej
20.07.2011 1700
Główne Miasto rejon kościoła św. Mikołaja
21.07.2011 1700
Orunia Górna południe nad Doliną Potoku Oruńskiego
25.07.2011 1700

w Biurze Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 sierpnia 2011 r. Pisma należy kierować na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80 -855 Gdańsk, lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl
Zgodnie z art. 46 pkt 1 oraz art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami) w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w miejscu i czasie wyłożenia projektów w/w planów miejscowych do publicznego wglądu można zapoznać się z niezbędną dokumentacja sprawy tj. projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, prognozą oddziaływania na środowisko do tego planu, opinią Państwowego Powiatowego inspektora Sanitarnego w Gdańsku, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Zainteresowani udziałem w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania w/w projektów planu na środowisko, mogą składać do w/w dokumentacji uwagi i wnioski, które mogą być wnoszone: w formie pisemnej do Prezydenta Miasta Gdańska na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80 -855 Gdańsk, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 sierpnia 2011 r.
Uwagi i wnioski złożone po upływie wyżej podanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

piątek, 8 lipca 2011

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI - 04 LIPCA 2011 R.

Dnia 04 lipca 2011 r. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Kiełpinka. Na początku, jak roznosiliśmy ulotki z informacjami o planowanym spotkaniu, odezwały się jedynie 3 osoby chętne by wziąć w nim udział i obawialiśmy się, że tak już zostanie. Na szczęście na spotkanie przyszło kilkanaście osób, co na kilkutysięczne osiedle może nie jest oszałamiającym wynikiem, nie mniej jednak osoby, które przyszły są chętne do działania i podsunęły nam pomysły, które warte są realizacji.

W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować osobom, które wykazały inicjatywę i przyszły by porozmawiać o ważnych dla Kiełpinka sprawach. Dzięki Państwu, wspólnymi siłami będziemy mogli zrealizować wiele pomysłów i przedsięwzięć dla dobra Kiełpinka.

Poniżej w skrócie ustalenia i wnioski  ze spotkania:


1 – Przedszkole i żłobek na terenie Kiełpinka (petycja)
Propozycja działania polegająca na zebraniu podpisów pod poparciem pomysłu na utworzenie placówki przedszkolno-żłobkowej na terenie Kiełpinka.

2 – Połączenie ulicy Przytulnej z ulicą Szczęśliwą
Na prośbę mieszkańców ustalenie rzeczywistych planów przez przesłanie zapytania do Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska.

3 – Kwestia wymiany informacji pomiędzy Radą Osiedla Jasień a mieszkańcami Kiełpinka Propozycja Rady by utworzyć sieć kontaktów z Zarządami Wspólnot i indywidualnymi mieszkańcami w celu obustronnej wymiany informacji i koordynowania inicjatyw mieszkańców.

4 – Pusty plac przy Decathlonie
Ustalenie z Decathlonem jakie przeznaczenie ma ów teren, czy może planowanie jest utworzenie kolejnych boisk wokół sklepu.

5 – Ciąg pieszy z osiedla Wiszące Ogrody do Auchan (wzdłuż sklepu Decathlon)
Ustalenie do kogo należy pas zieleni przy Decathlonie celem zaproponowania utworzenia ścieżki/drogi dla pieszych.

6 – Progi zwalniające lub strefa spowolnionego ruchu na ul. Sympatycznej
Ustalenie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku czy możliwe jest utworzenie strefy spowolnionego ruchu na ul. Sympatycznej lub położenie progów zwalniających celem zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zmniejszenia poziomu hałasu.

7 – Usunięcie szykany na ul. Szczęśliwej (w okolicy sklepu Femax)
Ustalenie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku czy możliwe jest usunięcie szykany na ul. Szczęśliwej.

8 – Zakaz wjazdu na ulice Taneczną a sąsiednia inwestycja Hossy
Ustalenie czy znak zakazu wjazdu „nie dotyczy pojazdów budowy” jest ustawiony na właściwym miejscu.

9 – Umiejscowienie przejścia dla pieszych w ekranie do przystanków na ul. Kartuskiej-Północ
Ustalenie ścieżki dojścia do przystanków przy sklepie Decathlon.

10 – Komunikacja pomiędzy południowymi dzielnicami a Matarnią
Wniosek do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku o wykonanie analizy wykonalności

czwartek, 7 lipca 2011

SZKOLENIE Z ZASAD ROZLICZANIA WYDATKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ JEDNOSTEK POMOCNICZYCH

Wczoraj, tj. dnia 06 lipca 2011 r., w Biurze Rady Miasta Gdańsk, odbyło się szkolenie z zasad rozliczania wydatków finansowych na działalność statutową jednostek pomocniczych, w którym wzięłam udział. W szkoleniu tym brali udział Przewodniczący Rad Osiedli/Dzielnic, jak również członkowie Zarządów Rad Osiedli/Dzielnic z Gdańska, natomiast prowadzone było przez doświadczonych pracowników Biura Rady Miasta Gdańsk oraz Urzędu Miasta Gdańsk.
Dowiedzieliśmy się jak długą i formalną drogę musimy przejść zanim otrzymamy środki na sfinansowanie konkretnego celu. Nie mniej jednak, dzięki udziałowi w tym szkoleniu będziemy mogli kompetentniej wypełniać swoje obowiązki i w pełni korzystać z przyznanych Radzie Osiedla Jasień środków pieniężnych.

ODPOWIEDŹ ZASTĘPCY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NA PYTANIE ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI UTWORZENIA BEZPOŚREDNIEGO POŁĄCZENIA KARCZEMEK I KIEŁPINA GÓRNEGO Z WRZESZCZEM

ODPOWIEDŹ ZASTĘPCY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NA PYTANIE ODNOŚNIE PRZEBIEGU LINII AUTOBUSOWYCH 167 I 168 ORAZ LOKALIZACJI PRZYSTANKÓW

ODPOWIEDŹ PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NA PYTANIE ODNOŚNIE LEGALNOŚCI WYWOŻENIA ZIEMII I RÓWNANIA ZIEMII W OTULINIE PARKU KRAJOBRAZOWEGO

ODPOWIEDŹ ZASTĘPCY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NA PYTANIE ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI UTWORZENIA POŁĄCZENIA MIĘDZY POŁUDNIOWYMI DZIELNICAMI GDAŃSKA A PORTEM LOTNICZYM

ODPOWIEDŹ PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NA PYTANIE ODNOŚNIE PRZEBUDOWY SKRZYŻOWANIA UL. KARTUSKIEJ Z UL.PÓLNICY

Dodaj napis

wtorek, 5 lipca 2011

ENERGIA W DZIELNICACH

Poniżej zaproszenie z Urzędu Miasta Gdańsk:

"Szanowni Państwo,
Chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkanie „ENERGIA W DZIELNICACH” w dniu 14 lipca (czwartek) o godz. 14.00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ulicy Trzy Lipy 3 w sali ABC. Spotkanie organizowane jest w ramach Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego „Energia i samorządność”, z inicjatywy Rady Dzielnicy Dolny Wrzeszcz i Pomorskiego Klastra Budowlanego.


W programie przewidziano między innymi fotograficzną prezentację dzielnicy Dolny Wrzeszcz, ukazującą strukturę oraz wygląd jej zabudowy, prezentację lotniczej mapy termowizyjnej wybranych obiektów na terenie Gdańska oraz ocenę zabudowy miejskiej oczami ekspertów budowlanych.
Najważniejszym punktem spotkania będzie dyskusja dotycząca możliwości rewitalizacji znacznych obszarów miasta, dzielnic przy zastosowaniu nowych rozwiązań energetycznych, ze szczególnym naciskiem na ich energooszczędność. Poszukiwane rozwiązania powinny być dostosowane do możliwości społeczności lokalnych, zapewnić mieszkańcom odpowiedni standard życia oraz pozwalać na zachowanie dotychczasowych walorów estetycznych zabudowy.


Do udziału w spotkaniu zapraszamy przedstawicieli rad dzielnic i osiedli, zarządców wspólnot mieszkaniowych, ekspertów z dziedziny architektury i budownictwa, przedsiębiorstw energetycznych."


Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 58 739-61-86 oraz na adres email energetyka@gpnt.pl do dnia 12 lipca (wtorek). Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Więcej informacji na naszej stronie energetyka.gpnt.pl



OBCHODY 67. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Informacje z Urzędu Miasta Gdańsk:

"Prezydent Miasta Gdańska, Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego serdecznie zapraszają do udziału w uroczystości z okazji 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbędzie się 1 sierpnia 2011 r. (poniedziałek), o godzinie „W” (17.00) u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku.

Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów zostanie odprawiona przez księdza komandora prałata dr. Mariana Próchniaka w niedzielę 31 lipca 2011 r. o godzinie 12.00
w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Program uroczystości:
• godz. 16.30 – zbiórka pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości przy pomniku Polskiego
Państwa Podziemnego
• godz. 16.55 – meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości
• GODZINA „W” – syreny
• hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej
• słowo wstępne – Prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK, Teresa Urbanowa
• wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza
• wystąpienia gości oficjalnych
• modlitwa – Delegat Biskupa Polowego Wojska Polskiego na Polskę Północną, ks. kmdr prałat dr Marian
Próchniak
• uroczysty apel pamięci – Komendant Garnizonu Gdańsk, mjr Andrzej Haniecki
• złożenie wieńców pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego (prosimy o przygotowanie wizytówek)
• odegranie pieśni patriotycznej
• godz. 17.45 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Gdańskich Harcerzy i oficjalne zakończenie uroczystości

Serdecznie zapraszamy i prosimy o przekazanie zaproszenia współpracującym z Państwem Gdańszczanom i wypoczywającym w Trójmieście Gościom"

REMONT TOROWISKA TRAMWAJOWEGO

Poniżej przesyłam kolejne informacje otrzymane z Urzędu Miasta Gdańsk

"Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że w dniu 10.07.2011 (niedziela) rozpocznie się remont torowiska tramwajowego na Węźle Kliniczna. Całkowicie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w ciągu całej ul. Klinicznej, ul. Jana z Kolna od Węzła Piastowskiego do Węzła Klinicznej i w ciągu ul. Marynarki Polskiej od Węzła Kliniczna aż do Nowego Portu. W Nowym Porcie całkowicie zamknięte dla ruchu kołowego i ruchu tramwajowego zostanie skrzyżowanie ul. Wolności i ul. Marynarki Polskiej.

Okres letni na zamknięcie ruchu tramwajowego w tej części miasta nie został wybrany przypadkowo. To właśnie w tym okresie są najmniejsze potrzeby przewozowe z uwagi na tzw. "okres urlopowy" i wakacje szkolne. Szeroki front robót i intensywne prace modernizacyjne pozwolą w krótkim czasie oddać do ruchu większą część torowisk i umożliwią jak najszybsze rozpoczęcie eksploatacji nowoczesnych tramwajów typu 120NaG, znanych również jako "PESY" lub "SWINGI".

W okresie trwania remontu:
- zawiesza się funkcjonowanie linii tramwajowych 4, 7 i 10,
- zwiększa się częstotliwość kursowania tramwajów linii 5 do Siedlec i do Brzeźna Plaży,
- uruchamia się dodatkowe kursy linii 6 z Chełmu w godzinach porannych dnia powszedniego.
Tramwaje linii 8 zostaną skierowane na trasę objazdową przez Operę-Zwycięstwa, natomiast drobnej korekcie ulegną rozkłady jazdy linii 3 i 9.

Na trasie Nowy Port - Wyzwolenia (koło cmentarza) - Marynarki Polskiej - Kliniczna Szpital zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza w postaci linii autobusowej nr T4. W godz. szczytu przewozowego autobusy pojadą co 5 minut, natomiast poza godz. szczytu co około 10 minut.
Przystanki linii T4 zostaną zlokalizowane w rejonie nieczynnych przystanków tramwajowych: 
- Nowy Port (przy zajezdni tramwajowej)
- Wyzwolenia (koło MDKu)
- Śnieżna
- PGE Arena
- Mostostal
- Załogowa
- Swojska
- Kliniczna Szpital (przy stacji SKM Politechnika).

Warto wiedzieć, że w dniu 09.07.2011 (sobota) z uwagi na prace wykończeniowe w ciągu ul. Jana z Kolna, tramwaje linii 8 i 10 będą kursowały (tak jak dotychczas w weekendy) objazdem przez Operę-Zwycięstwa.

Z uwagi na zamknięcie dla ruchu drogowego skrzyżowania ul. Marynarki Polskiej i ul. Wolności, autobusy linii 148 i N6 w obu kierunkach będą kursowały przez ul. Wyzwolenia (koło cmentarza), tj. z pominięciem ul. Władysława IV, ul. Wolności i ul. Marynarki Polskiej. Natomiast, nadal obowiązują aktualne trasy objazdowe linii 188 i T5:
- w kierunku Nowego Portu przez ul. Kasztanową-ul. Wyzwolenia
- w kierunku Brzeźna przez ul. Władysława IV-ul.Oliwską.

Zgodnie z uchwałą Rady Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiany pojazdu z powodu awarii, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu."
 

poniedziałek, 4 lipca 2011

Nowa organizacja ruchu

Poniżej informacja, którą otrzymałam z Urzędu Miasta Gdańsk.

"Zmiany w organizacji ruchu przy budowie trasy W-Z

Informujemy, że w dniu 09.07.2011r. (sobota) planowane jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu na ul. Kartuskiej w rejonie budowanej Trasy W-Z. Ruch z centrum Gdańska do Kartuz oraz na obwodnicę poprowadzony zostanie po nowo wybudowanych odcinkach ul. Kartuskiej Północnej oraz ul. Nowej Myśliwskiej. Zapewniony zostanie dwukierunkowy ruch do stacji paliw Lotos oraz jednokierunkowy ruch w kierunku Gdańska na odcinku istniejącej ul. Kartuskiej od ul. Szczęśliwej do stacji paliw.
Zmiana jest konieczna ze względu na postęp i planowane kolejne prace. Zmiana organizacji ruchu potrwa około 3 miesięcy.   Zaawansowanie w tym projekcie przekroczyło już 50 % i jak zapewnia Skanska (generalny wykonawca) jeszcze w tym roku Trasa W-Z powinna być przejezdna. Całość prac zakończy się do maja 2012 roku."

STREFA USPOKOJONEGO RUCHU NA WISZĄCYCH OGRODACH

Dzisiaj podjęłam kroki celem ustanowienia na osiedlu Wiszące Ogrody tzw. "strefy uspokojonego ruchu". W Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku ustaliłam, że ustawienie progów zwalniających na ul. Sympatycznej niestety nie będzie możliwe z tego względu, iż w zimę i tak już są duże utrudnienia w podjechaniu pod górę, a przy ustawionym spowalniaczu taki podjazd najpewniej byłby niemożliwy, nie mniej jednak ustanowienie na naszym osiedlu strefy skrzyżowań równorzędnych, w mojej ocenie, także spowolni ruch samochodowy, a tym samym zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla. Projekt wprowadzenia na naszym osiedlu strefy skrzyżowań równorzędnych zostanie przedstawiony na środowym zebraniu w ZDiZ i wówczas okaże się czy będzie to możliwe.

O postępie w realizacji owego przedsięwzięcia będę informować na bieżąco na blogu i na stronie www.radajasien.eu