Oddziel mokre od suchego!
System dualny od kwietnia w kolejnych dzielnicach: www.gdansk.pl/systemdualny
Na czym polega dualny system segregowania odpadów i dlaczego go wprowadzamy? Kogo i od kiedy będzie obowiązywał? I co ten fakt oznacza dla mieszkańców? Rozpoczął się III etap kampanii informacyjnej Systemu Dualnego MOKRE SUCHE - „Oddziel mokre od suchego. Zrób dla ziemi coś dobrego”.
O obowiązku i celowości segregacji odpadów na mokre i suche - który 1 kwietnia tego roku obejmie kolejne gdańskie dzielnice - przypominać będą m.in. emitowane spoty radiowe, city lighty, które już niebawem pojawią się we wchodzących do systemu dzielnicach oraz plakaty w autobusach i tramwajach obsługujących te dzielnice. - Broszury informacyjne dostarczane będą mieszkańcom za pośrednictwem rad osiedli, spółdzielni oraz samych firm przewozowych, z którymi mieszkańcy zawierają umowy na wywóz śmieci. Chcemy - podobnie jak w ubiegłych latach - dotrzeć do mieszkańców z pakietem przydatnych informacji, które ułatwią im wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych systemu dualnego - mówi Maciej Lorek z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.
1 kwietnia tego roku do dualnego systemu segregacji odpadów komunalnych dołączą: Chełm, Krakowiec, Matarnia (część), Młyniska (część), Olszynka, Orunia, Przeróbka, Rudniki, Stogi, Środmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część) i Wyspa Sobieszowska. A to oznacza, że ich mieszkańcy gromadzone dotychczas w jednym pojemniku odpady wrzucać będą do dwóch pojemników dzieląc je na mokre i suche. Cały Gdańsk systemem dualnym objęty zostanie w 2013 roku. Jako ostatnie - w kwietniu przyszłego roku - do systemu dołączą: Aniołki, Brętowo, Brzeźno, Jasień, Letnica, Młyniska (część), Nowy Port, Oliwa, Piecki Migowo, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Siedlce, Strzyża, Suchanino, Środmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część), VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, oraz Żabianka.
Od 1 kwietnia 2010 roku odpady w systemie dualnym segregują już mieszkańcy Osowej, Klukowa, Firoga, Rębiechowa i Wzgórza Mickiewicza. W styczniu 2011 roku dołączyli do nich mieszkańcy dzielnic: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn i Ujeścisko.
Przypominamy, że mocą uchwały Rady Miasta Gdańska nr XVIII/298/11 z września 2011 roku, termin wdrożenia systemu dualnego na terenie Gdańska został wydłużony. Powodem wydłużenia terminu - były trudności logistyczne - zgłaszane przez przedsiębiorstwa odbierające odpady. Pozostały obszar Gdańska, który systemem miał zostać objęty jednocześnie w 2011 roku, podzielony został na dwa obszary: jeden, obejmujący rejony Gdańska położone na południe i wschód z terminem wdrożenia 1 kwietnia 2012 r. i drugi obejmujący śródmieście i tereny położone na północ od niego, obejmujący główne dzielnice miasta z wysoką zabudową z terminem wdrożenia 1 kwietnia 2013 r.
Dlaczego wprowadzamy w Gdańsku dualny system segregacji śmieci?
Powodów wprowadzenia nowego systemu segregacji odpadów jest kilka, główny to zahamowanie gwałtownego wzrostu cen odpadów. Obowiązek zmniejszania ilości śmieci deponowanych na składowiskach nakłada na nas Unia Europejska - to nakaz obowiązujący w całej UE. Za niewypełnienie jej dyrektywy Unia nałożyć może na Polskę kary finansowe sięgające nawet do 400 mln zł rocznie - tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska - W krajach zachodnich stosuje się 5-6 pojemnikowy system segregacji. My zdecydowaliśmy się na mniejszą rewolucję, bardziej dostosowaną do naszych realiów - mamy za małe kuchnie i mieszkania, żeby mieć tyle pojemników, dlatego wymyśliliśmy segregację dualną. Taka segregacja odpadów ma na celu ograniczenie odpadów zmieszanych przekazywanych do składowania. Dlatego odpady rozdzielać musimy już na etapie ich wytwarzania czyli w naszych domach. Odpady mokre są poddawane kompostowaniu, suche - dalszej segregacji. Do dyspozycji mamy nowoczesną kompostownię.
Dlaczego warto segregować?
Nowy system wymaga od nas zmiany nawyków, ale ten wysiłek się opłaca. Warto postępować proekologicznie, nie tylko z racji poczucia satysfakcji, że - zgodnie z hasłem kampanii - robimy coś dobrego dla ziemi, ale także dlatego, że nie narażamy się na podniesienie cen za odbiór śmieci. Ceny za przyjęcie na składowisko odpadów mieszanych wzrastają i będą wzrastać - nie zależy to od miasta, ale od odgórnych przepisów - natomiast ceny za przyjęcie odpadów mokrych - biodegradowalnych już są zdecydowanie niższe i będą spadać. Ten fakt przekłada się na opłaty za odbiór naszych śmieci.
Co, z punktu widzenia mieszkańca, potrzebne jest do segregowania śmieci na mokre i suche? Co zrobić, żeby selektywna zbiórka była jak najmniej uciążliwa?
W domu potrzebne są nam dwa pojemniki - na odpady mokre i suche lub jeden pojemnik i worek. Praktycznym jest gromadzenie odpadów mokrych w mniejszym pojemniku, ze szczelną pokrywką, wówczas nie będzie nam dokuczać ich zapach. Śmieci mokre z racji swoich właściwości w domu powinny być trzymane możliwie jak najkrócej. By ułatwić gdańszczanom wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych nowego systemu Urząd Miejski uruchomił specjalną podstronę na stronie internetowej miasta, gdzie znajdują się szczegółowe i pomocne informacje na temat nowego systemu www.gdansk.pl/systemdualny. Zachęcamy do odwiedzania strony.
czwartek, 26 stycznia 2012
poniedziałek, 23 stycznia 2012
STREFA USPOKOJONEGO RUCHU - AKTUALIZACJE
Dzisiaj otrzymałam odpowiedź na pismo, które 15 grudnia zostało skierowane do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
I tak:
1 - Niestety ZDiZ uznało za zbędne powtórzenie znaku przy skrzyżowaniu ul. Sympatycznej z ul. Serdeczną celem przypomnienia kierowcom, że znajdują się w strefie skrzyżowań równorzędnych i powinni na tym skrzyżowaniu stosować tzw. zasadę prawej ręki.
2 - Przy wjeździe na osiedle Wiszące Ogrody od strony Auchan przesunięciu w stronę poligonu o 10 m ulegnie znak informujący, że kierowca wjeżdża w strefę ograniczonej predkości do 30 km/h, tak by umożliwić lepszą widoczność tego znaku dla wjeżdżających na teren osiedla.
3 - ZDiZ podzielił argumentację ROJ, aby celem polepszenia widoczności na skrzyżowaniu ul. Sympatycznej z ul. Serdeczną, uniemożliwić postój pojazdom parkującym przy sklepie na rogu tego skrzyżowania. Niestety teren zostanie wygrodzony dopiero w kwietniu 2012 r., co w opinii ROJ jest zbyt odległym czasem, dlatego ROJ będzie występować do ZDiZ o przyspieszenie terminu realizacji tego projektu. Wskazać należy, że członkowie ROJ poinformowali Zarząd Wspólnoty działającej dla mieszkańców bloku przy ul. Serdecznej 1, że po pierwsze będą podejmowane działania zmierzające do uniemożliwienia parkowania samochodom na rogu tego skrzyżowania od strony sklepu, a po drugie, że kierowcy tam parkujący będą informowani, poprzez ulotki wkładane przez członków ROJ za wycieraczkę na przedniej szybie samochodu, o tym, że parkując w tym miejscu postępują niezgodnie z przepisami a to może skutkować ukaraniem mandatem.
4 – ZDiZ wskazało, że na ul. Przytulnej na odcinku od skrzyżowania z ul. Sympatyczną do wjazdu do zatoki postojowej przy budynku nr 20 zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy, jednak nie podało terminu realizacji owego planu.
5 - Znak "droga wewnętrzna" znajdujący się na przedłużeniu ul. Serdecznej został postawiony przez ZDiZ (bez wiedzy ROJ) i dopiero po tym, jak droga ta zostanie odebrana przez gminę miasta Gdańsk, wówczas droga ta stanie się drogą publiczną i skrzyżowanie ul. Sympatycznej z ul. Serdeczną stanie się w pełni skrzyżowaniem równorzędnym. Radni Osiedla Jasień podjęli już kroki by przyspieszyć przejęcie drogi przez gminę.
Zatem reasumując na osiedlu Wiszące Ogrody należy się poruszać w następujący sposób:
a) jadąc od strony Auchan w stronę poligonu:
Skrzyżowaniem równorzędnym jest jedynie skrzyżowanie ul. Sympatycznej z ul. Przytulną, gdyż dwie ulice, które mija kierowca jadący w dół ul. Sympatyczną, są drogami wewnętrznymi, dlatego kierowcy z nich wyjeżdżający są obowiązani ustąpić pojazdom jadącym drogą publiczną tj. ulicą Sympatyczną.
b) jadąc od strony poligonu w stronę Auchan:
Kierowca musi ustąpić samochodom wyjeżdżającym z jednokierunkowej ul. Sympatycznej oraz samochodom wyjeżdżającym z ul. Serdecznej. Po wprowadzeniu zmiany, w postaci dwukierunkowego odcinka ul. Przytulnej, o której pisałam powyżej, kierowca będzie musiał ponadto ustąpić samochodom wyjeżdżającym z ul. Przytulnej. Natomiast kierowca jadący od strony poligonu w stronę Auchan nie musi ustępować samochodom wyjeżdżającym z ul. Miłosnej, gdyż znajduje się tam strefa zamieszkania, a kierowcy wyjeżdżający z tej drogi muszą bezwzględnie ustąpić kierowcom jadącym drogą publiczną, tj. ul. Sympatyczną.
Ponadto zwróciłam się do ZDiZ o przesłanie informacji odnośnie badań natężenia ruchu, które były przeprowadzone na osiedlu Wiszące Ogrody i jak tylko owe informacje otrzymam wrzucę je na niniejszy blog.
Jeśli mieliby Państwo pytania odnośnie wprowadzonych zmian proszę kierować je na mojego maila: marzena.mielniczek-drezner@radajasien.eu
Poniżej pismo otrzymane od Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku:
I tak:
1 - Niestety ZDiZ uznało za zbędne powtórzenie znaku przy skrzyżowaniu ul. Sympatycznej z ul. Serdeczną celem przypomnienia kierowcom, że znajdują się w strefie skrzyżowań równorzędnych i powinni na tym skrzyżowaniu stosować tzw. zasadę prawej ręki.
2 - Przy wjeździe na osiedle Wiszące Ogrody od strony Auchan przesunięciu w stronę poligonu o 10 m ulegnie znak informujący, że kierowca wjeżdża w strefę ograniczonej predkości do 30 km/h, tak by umożliwić lepszą widoczność tego znaku dla wjeżdżających na teren osiedla.
3 - ZDiZ podzielił argumentację ROJ, aby celem polepszenia widoczności na skrzyżowaniu ul. Sympatycznej z ul. Serdeczną, uniemożliwić postój pojazdom parkującym przy sklepie na rogu tego skrzyżowania. Niestety teren zostanie wygrodzony dopiero w kwietniu 2012 r., co w opinii ROJ jest zbyt odległym czasem, dlatego ROJ będzie występować do ZDiZ o przyspieszenie terminu realizacji tego projektu. Wskazać należy, że członkowie ROJ poinformowali Zarząd Wspólnoty działającej dla mieszkańców bloku przy ul. Serdecznej 1, że po pierwsze będą podejmowane działania zmierzające do uniemożliwienia parkowania samochodom na rogu tego skrzyżowania od strony sklepu, a po drugie, że kierowcy tam parkujący będą informowani, poprzez ulotki wkładane przez członków ROJ za wycieraczkę na przedniej szybie samochodu, o tym, że parkując w tym miejscu postępują niezgodnie z przepisami a to może skutkować ukaraniem mandatem.
4 – ZDiZ wskazało, że na ul. Przytulnej na odcinku od skrzyżowania z ul. Sympatyczną do wjazdu do zatoki postojowej przy budynku nr 20 zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy, jednak nie podało terminu realizacji owego planu.
5 - Znak "droga wewnętrzna" znajdujący się na przedłużeniu ul. Serdecznej został postawiony przez ZDiZ (bez wiedzy ROJ) i dopiero po tym, jak droga ta zostanie odebrana przez gminę miasta Gdańsk, wówczas droga ta stanie się drogą publiczną i skrzyżowanie ul. Sympatycznej z ul. Serdeczną stanie się w pełni skrzyżowaniem równorzędnym. Radni Osiedla Jasień podjęli już kroki by przyspieszyć przejęcie drogi przez gminę.
Zatem reasumując na osiedlu Wiszące Ogrody należy się poruszać w następujący sposób:
a) jadąc od strony Auchan w stronę poligonu:
Skrzyżowaniem równorzędnym jest jedynie skrzyżowanie ul. Sympatycznej z ul. Przytulną, gdyż dwie ulice, które mija kierowca jadący w dół ul. Sympatyczną, są drogami wewnętrznymi, dlatego kierowcy z nich wyjeżdżający są obowiązani ustąpić pojazdom jadącym drogą publiczną tj. ulicą Sympatyczną.
b) jadąc od strony poligonu w stronę Auchan:
Kierowca musi ustąpić samochodom wyjeżdżającym z jednokierunkowej ul. Sympatycznej oraz samochodom wyjeżdżającym z ul. Serdecznej. Po wprowadzeniu zmiany, w postaci dwukierunkowego odcinka ul. Przytulnej, o której pisałam powyżej, kierowca będzie musiał ponadto ustąpić samochodom wyjeżdżającym z ul. Przytulnej. Natomiast kierowca jadący od strony poligonu w stronę Auchan nie musi ustępować samochodom wyjeżdżającym z ul. Miłosnej, gdyż znajduje się tam strefa zamieszkania, a kierowcy wyjeżdżający z tej drogi muszą bezwzględnie ustąpić kierowcom jadącym drogą publiczną, tj. ul. Sympatyczną.
Ponadto zwróciłam się do ZDiZ o przesłanie informacji odnośnie badań natężenia ruchu, które były przeprowadzone na osiedlu Wiszące Ogrody i jak tylko owe informacje otrzymam wrzucę je na niniejszy blog.
Jeśli mieliby Państwo pytania odnośnie wprowadzonych zmian proszę kierować je na mojego maila: marzena.mielniczek-drezner@radajasien.eu
Poniżej pismo otrzymane od Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku:
Subskrybuj:
Posty (Atom)